کف کاذب چیست ؟

کف کاذب چیست ؟ محصولی خاص در صنعت ساختمان و تکنولوژی اطلاعات میباشد که در واقع نیاز مهندسین در بخش IT  را نیز فراهم میکند . به دلیل خاص بودن این محصول انواع مختلفی از آن وجود دارد بطور مثال : کف کاذب فولادی ، کف کاذب آلومینیومی ، کف کاذب سولفات کلسیم  و … که هر کدام از این انواع بنا به نیاز محل مورد نظر استفاده میشوند .

امروزه به دلیل اهمیت اطلاعات به عنوان ارزشمند ترین دارایی هر سازمان مدیران تصمیم به احداث مکانی برای بایگانی و پالایش اطلاعات خود گرفته اند. این مکان در ابعاد کوچک اتاق سرور و در ابعاد بزرگتر دیتاسنتر نامیده میشود و محصول کف کاذب یکی از بنیادی ترین کالاهای استفاده شده در اتاق سرور و یا دیتاسنتر میباشد.

بطوری کلی هدف از استفاده از آن ایجاد یک فضای خالی میباشد تا در زیر تایل ها بتوانیم نیاز هایی را که نمیخواهیم دیده شوند و در عین حال دسترسی به آنها آسان باشد قرار دهیم به عبارت دیگر نوعی سازه ارتفاع دار میباشد که توسط شبکه فولادی ساخته شده و امکان عبور کابلها ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات برقی را از زیر آن فراهم میسازد .این محصول عموما در دیتاسنتر ها ، محیط های مخابراتی ، اتاق فرمان و شرکت های ساختمانی مدرن که از تعداد کارمندهای متعدد و پرسنل زیادی برخوردار هستند مورد استفاده قرار میگیرند .

سازه جانبی دیگری برای نیز وجود دارد که با استفاده از آن ارتفاع پایه ها به نحوی نصب میگردد که حتی افراد میتوانند در زیر کف کاذب رفته و در آنجا برای تعمیرات و نگهداری تردد نمایند .این محصول درای یک نوع قطعه دیگری نیز میباشد که فقط در مواقع خاص از آن استفاده میشود و آن زمانیست که ارتفاع پایه ها از 80 سانتیمتر بیشتر باشد . نام این قطعه بادبند میباشد که بصورت ضربدری پایه ها را به یکدیگر متصل کرده و باعث مهار نیروی جانبی وارد شده به پایه ها میگردد این قطعه باعث ضد زلزله شدن کف کاذب نیز میگردد.

به دلیل جدید بودن این محصول همیشه در ذهن افراد این سوال وجود دارد که کف کاذب چیست ؟ کف کاذب با نام های دیگری مانند : کفپوش کاذب ، کف مرتفع ، کف متحرک ، کف با قابلیت دسترسی ، کف اتاق کامپیوتر نیز شناخته میشود . این محصول عموما از سازه های فلزی ساخته شده است که بر روی بتن بصورت پایه هایی با فواصل مساوی نصب شده است و قابلیت تنظیم ارتفاع و جابجایی تایل های مستقر بر روی آن را دارا میباشد .

اصولا کف های کاذب در محیط هایی نصب میشوند که تاسیسات مکانیکی ، مخابراتی و حجم عظیمی از کابلها در آنجا وجود دارند و داری تایل ها و پنل هایی هستند که به راحتی برداشته شده و امکان دسترسی به زیر آن محیا میشود . همچنین استفاده از کف کاذب متداول ترین راه برای نصب تجهیزات تهویه مطبوع و هواسازها در ساختمان ها میباشد .